Volanie prérie

Domka Rožňava
23. septembra 2017

Tohtoročný prímestský tábor v Rožňave sa niesol v indiánskom duchu. Deti celý týždeň pomáhali malému kovbojovi a misionárovi na ceste za kmeňom Šavanov, ktorým mali priniesť kresťanskú vieru. Celý týždeň deti plnili staré indiánske skúšky, za ktoré dostávali tesáky, aby sa v piatok mohli zúčastniť na vodnom boji proti Setejcom, nepriateľskému kmeňu.

V pondelok doobeda si deti na tvorivých dielňach mohli vyrobiť indiánske tričká, čelenky, šperky a v neposlednom rade zbrane – tomahawky. Pred tým sa ale všetkých vyše 50 účastníkov rozdelilo do piatich tímov, ktoré niesli mená po slávnych indiánskych kmeňoch. Poobede mali za úlohu pripraviť sa na dobrodružnú výpravu do krajiny Šavanov.

V utorok sme sa s deťmi vydali na výpravu do Čučmy. Mali za úlohu splniť starú indiánsku skúšku múdrosti. Len vo svetlách lampášov skúmali baňu – Kresanicu, v ktorej ich čakali pravé strieborné rudy a starý nôž. Tí, ktorí dávali pozor počas scénok, vedeli, že len zobratím noža splnia úlohu. Väčšina detí sa nedala zlákať a skúšku splnila.

V stredu bola mestská hra. Deti hľadali krajinu Šavanov. Po krátkej duchovnej obnove v prírode, ktorá nasledovala po stopovačke po meste, sa im to nakoniec podarilo. Nečakali však, že budú krivo obvinení za poranenie náčelníkovho syna. Celý tábor bol preto zajatý a odvedený pred náčelníka Šavanov, Veľkého Bizóna. Ten im dal možnosť dokázať nevinu tým, že mu vyliečia syna. Deti sa preto vydali hľadať potrebné lieky, čo sa im podarilo a všetci boli prepustení domov.

Štvrtý deň tábora sa účastníci s animátormi vybrali na celodenný výlet. Spolu sme išli hľadať poklad do Doliny divých koní (na Geravy). Mladší účastníci išli po ceste, ktorá viedla popod lanovku. Tí odvážnejší išli cez Zejmarskú roklinu po rebríkoch. Na Geravách obidve skupinky čakal sladký poklad.

Posledný deň tábora sa niesol v znamení bojových príprav. Nepriateľský kmeň Setejcov chcel raz a navždy poraziť Šavanov. Preto náčelník Veľký Bizón povolal všetkých účastníkov, aby mu pomohli v boji. Doobeda deti trénovali rôzne bojové zručnosti a zbierali muníciu (vodu). Po obede sa strhol veľký boj s víťazstvom na strane Šavanov. Na oslavu tohoto víťazstva boli pozvaní rodičia, ktorým ďakujeme za rôzne dobroty, ktoré priniesli. Deti boli nakoniec odmenené za svoju šikovnosť, ktorú preukazovali celý týždeň, zaujímavými odmenami.

Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli alebo priložili ruky k dielu. 🙂


Článok bol prevzatý z webstránky združenia Domka Rožňava

Podporte nás

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram