Moja skúsenosť s Rumunskom

Anton Buchel
20. októbra 2015

Už počas roka, v ktorom sme sa pripravovali na našu misiu s deťmi som rozmýšľal a predstavoval si, aké to asi bude. Aké budú deti? V akom prostredí to bude? Ako to všetko zvládnem? Mám vlastne na to? S kým tam pôjdem? A hlavná otázka - kam vlastne pôjdem? Tieto otázky sa mi hnali hlavou, a to najmä v deň, keď sme si vyberali destináciu. Moja voľba bolo Rumunsko. Dôvod bol jednoduchý – potrebovali tam chalana.

V tíme, ktorý sa chystal do Rumunska som bol jediný, ktorý tam ešte nebol. Ktorý vlastne ešte nebol na nijakej misii. Preto som mal obavy ako ma príjmu. Ale Aďa, Mery, Miška a Nika ma prijali bez problémov, vlastne sa potešili, že s nimi bude chalan. Počas destinačného stretnutia sme sa bližšie spoznali a rozdelili si úlohy, ktoré budeme mať na misii. Dozvedel som sa ako to tam chodí, na čo sa treba pripraviť, kde sa stretneme a ako pôjdeme.      

Balenie bolo krátke, také na rýchlo, ale cesta bola dlhá. Najprv som musel pricestovať do Košíc, čo my trvalo aj 6 hodín vlakom, ktorý mal cestou rôzne nepríjemnosti, od opilca na koľajniciach až po technické problémy. Na noc nás prichýlila videsáčka Miška, s ktorou sme na druhý deň cestovali do Rumunska. Cesta bola zaujímavá a chvála Bohu prebiehala bez problémov, až pokiaľ sme neprešli cez Maďarsko do Rumunska, kde sme zažili pravidlá cestnej premávky na rumunský spôsob.

Víkend v Alesdi sme strávili prípravou tábora, relaxáciou v aquaparku a stretnutím s pomocnými rumunskými animátormi.

Tábor začal v pondelok ráno, keď otec Peter a sestra Aďa pozvážali deti do tábora. Bol to zaujímavý pohľad, keď zo 7 miestneho auta vychádzalo 11-14 detí. V tábore deti každý deň objavovali a cvičili nejakú ľudskú vlastnosť (súdržnosť, radosť, odvahu, láskavosť a štedrosť).

Deti boli úžasné, hoci nie všetky vedeli po slovensky. Aj keď  ja som nevedel takmer nič po rumunsky (okrem 2-3 slovíčok), vždy sme sa vedeli dorozumieť. A boli tu aj ochotní rumunskí animátori. Krásna skúsenosť bola s najmenšími, ktorí za mnou prišli a začali asi 10 minút hovoriť po rumunsky a ja na ne po slovensky. Vôbec nerozumeli sme si, ale keď som im náhodou dal to, čo chceli, tak nabudúce prišli aj ostatné deti a hovorili na mňa po rumunsky. Vznikli z toho mnohé vtipné situácie.

Tábor bol náročný, ale bolo krásne vidieť tú radosť detí, keď sme napríklad hrali vodné hry a oni s radosťou chytili hocijakú nádobu na vodu a začali oblievať hneď prvého animátora, ktorého videli. Obľúbené boli najmä hry, kde deti hrali proti animátorom.

Vtipné boli aj obedy v tábore, keď sme deti usadili a nestíhali krájať chleby a salámu. Ako náhle sa nejaký chlieb dokončil, už naň čakali tri deti. S melónom to bolo ešte horšie. Ten šiel na dračku ako chladné osvieženie v teplom dni. Na konci tábora sme mali s deťmi party z jedál, ktoré si deti doniesli a doniesli toho požehnane. Party bola taká oddychová, len to upratovanie dalo zabrať. Našťastie sa našli deti, ktoré nám pomohli.

Na záver pobytu nás čakal výlet s pomocnými animátormi a otcom Petrom. Navštívili sme obrovskú soľnú baňu, boli sme aj na turistike a v Poluse, ktorý si vyžiadali naši pomocní animátori.

Celý týždeň prebiehal s menšími alebo väčšími problémami, ktoré sa nám s Božou pomocou a tiež s ochotou miestnych podarilo vyriešiť. Krásna bola aj pohostinnosť miestnych ľudí a pána farára Petra, vďaka ktorým sme netrpeli hladom ale skôr naopak, vždy sme mali dostatok.

Moja misia v Rumunsku bola prvá, ale dúfam, že nie posledná. Mal som mnohé obavy a starosti, ale Pán a dobrí ľudia mi boli vždy nablízku. Rumunsko je zaujímavá krajina s ešte zaujímavejšími ľuďmi. Stretáva sa tu chudoba aj bohatstvo, ale najmä úžasné a krásne deti, pre ktoré sme mohli aspoň na týždeň urobiť niečo dobré. V konečnom dôsledku mi táto misia dala viac ako som ja vložil do nej. Dala mi nový pohľad a skúsenosť na nezaplatenie. 

Fotogaléria     Pridajte sa k nám     Podporte našu činnosť

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram