Ja chcem byť Vikingom! a Mulan či Laura v Šuriankach

Sr. Fany Martinková
22. augusta 2016

Okolo 30 detí z Orechovho dvora v Nitre v dňoch od 19. do 22. júla opúšťalo každé ráno svoju osadu a prichádzalo do priestorov ZŠ Krčméryho pod nitrianskou kalváriou, aby sa pokúsili začleniť do slávneho kmeňa Vikingov. Podľa príkladu Štikúta (alias Števo Š.) – syna slávneho náčelníka Chladnobrva (tajným menom Vlado P.) sme sa snažili chytiť draka a dokázať tak svoju odvahu.

Okolnosti sa však skomplikovali a namiesto dávnej tradície zabíjania drakov sme sa potajme stali ich priateľmi. Vďaka nádhernej knihe drakov, cez rôzne úlohy, nebezpečenstvá a hry sme sa pod vedením našich vikingských animátorov z Nitry i okolia (aj toho vzdialenejšieho, veď VIDES má rodinu aj ďalej), stali skutočne odvážnymi Vikingami schopnými rozoznať a poraziť pravé zlo a chrániť dobro, priateľstvo, krásu.

 Náš prímestský tábor bol naozaj plný dobrodružstva a hrdinstva, nielen toho hraného, ale aj v reálnom živote. Skutočne odpustiť druhému v kultúre, kde sa odplata považuje za právo, je naozaj veľká vec. Rovnako, ako keď vám z mladých vikingských detí rastú schopní budúci animátori, ktorí sa dokážu postarať o druhých a pomôcť, kde je treba. 

Takto, plný zázrakov a milostí, skončil aj náš prímestský tábor o drakoch a Vikingoch. Ďakujeme všetkým, ktorí sa doň zapojili akoukoľvek pomocou, modlitbou či obetou.

Leto na „Orecháči“ však prímesťákom zďaleka neskončilo, o 2 týždne nato prichádza ďalšia akcia, na ktorej pomáhali VIDESáčky – dievčenská chata.

Dievčatá sú vraj slabé a všetkého sa boja, nuž je lepšie, keď ostanú doma, nech sa vzdajú boja. A veru nie. Našlo sa päť odvážnych dievčat z Orechovho dvora (a možno ešte odvážnejšie dve animátorky z VIDESu s jednou sestrou), ktoré prekonali strach z neznámeho a prežili dve noci mimo domu. Na fare v Šuriankach od 2. do 4. augusta 2016 ožil rozprávkový príbeh o odvážnej Mulan a tiež skutočný príbeh obetavej Laury Vicuni. Aj dievčatá museli preukázať riadnu dávku odvahy a obetavosti. Za tých pár dní toho stihli naozaj dosť: piekli pizzu, jedli palacinky, puding, mali krásne účesy, plietli náramky priateľstva, nechali si pomaľovať tvár, učili sa nové tance, boli na Vyhliadke... a ešte všeličo iné... možno znova trošku zažili aj to, že dievča je tiež vzácne, krásne a odvážne. Nuž, veď sa ich opýtajte.

Podporte našu činnosť

Fotogaléria „Prímestský tábor“   Fotogaléria „Dievčenská chata“

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram