“Vedie nás nádej" - Luník IX

Martin Vacula a Julka Babulicová
23. júla 2021

Po dlhej dobe (aj ceste) sme sa konečne zvítali s domácimi, cezpoľnými aj ostatnými Vides animátormi. Privítala nás hlasná hudba rozliehajúca sa po celom sídlisku, vysmiate deti a super nálada v saleziánskom stredisku. Ako sa ale hovorí - nič nie je zadarminko, a to platí aj pre prípravy tábora, do ktorých sme sa krátko po príchode všetci zapojili. Po všetkých chystačkách sme ešte mohli načerpať sily na animátorskej duchovnej obnove, ktorú nám saleziáni prichystali na nedeľu večer. Téma, ktorá nás sprevádzala počas celého týždňa sa niesla v duchu Strenny 2021: “Vedie nás nádej“. Deťom túto myšlienku priblížil motív auta, ktorý nás sprevádzal celým týždňom a prezentoval 4 kardinálne cnosti. Motor - sila, volant - múdrosť, brzdy - miernosť a kolesá - spravodlivosť. Každý deň sme sa venovali jednej z nich. Úlohou detí bolo pomôcť trom súrodencom zo scénky opraviť tieto 4 komponenty, ktoré sa kazili na ceste do Turína za don Boscom. Vždy nám niekto pomohol automechanik, stopár, dobrý pastier, ktorí sa nakoniec ukázali ako Ježiš. Okrem aktivít ako tvorivé dielne, vyzývačky, rôznych šúťaží alebo hádaniek a dešifrovačiek v stredisku sme vychádzali s deťmi aj von na sídlisko. V utorok sme sa s našou posádkou vydali “nakaziť“ táborovou náladou deti v Mašličkove. Nesmela chýbať scénka, hrali sme športové hry a hlavne, tancovalo sa ako o život. Piatok patril pokladovke po Luníku IX, ktorej predchádzalo oratko na miestnom ihrisku. Zapojiť sa mohli aj deti mimo tábora, takže sme nadviazali kopu nových kamarátstiev a zažili sme veľa srandy. Nasledovala už spomínaná pokladovka, pri ktorej sme sa veru zapotili. Zapojili sme ako fyzickú silu, tak aj silu našich vedomostí, pretože poklad bol zašifrovaný tajnou abecedou. Všetkých veľmi oslovila chytľavá hymna, ktorú decká spievali vždy z plného hrdla. Super bola aj veľká účasť na svätých omšiach, kde naplno rezonovalo znenie témy. Vďaka Bohu za tento požehnaný týždeň, z ktorého sme si všetci odniesli v srdciach more zážitkov a priateľstiev.

Myslíme si, že sme si mohli znovu uvedomiť, čo všetko máme okolo seba v pohodlí domova na rozdiel od veľa detí a ľudí tu na Luníku. Ich úprimné srdce nás opäť naučilo pokore, vďačnosti a túžbe hľadania veľkých vecí aj v drobnostiach. Ďakujeme a už teraz sa tešíme na budúci rok!

Tento projekt bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram