Stretnutie úspešné

Monika Foltýnová
20. mája 2018

V dňoch 11.-13.5.2018 sa v Poprade uskutočnilo destinačné stretnutie videsákov, ktorí cez leto budú misijne pôsobiť na Ukrajine. Bolo v niekoľkých smeroch jedinečné. Prvýkrát sme sa stretli na spoločnom destinačnom plánovaní aj s Ukrajincami, s ktorými spolupracujeme cez leto na táboroch. Prvýkrát sme si vychutnali sobotňajší deň na Štrbskom plese. Prvýkrát sme varili komplet obed pre 19 ľudí na malej jednoplatničke :). Prvýkrát niektorí dobrovoľníci navštívili gréckokatolícku liturgiu a skoro všetci dobrovoľníci z Ukrajiny boli prvýkrát na latinskej sv. omši.

Hostili nás bratia saleziáni v stredisku Úsmev v Poprade. Piatkový večer sa niesol v hesle „Zlož sa, kde chceš, hlavne si riadne oddýchni“, keďže naši priatelia z Ukrajiny cestovali zo Ľvova takmer 24 hodín. Naplno sme začali až v sobotu, a to na gréckokatolíckej liturgii v Chráme sv. Petra a Pavla v Poprade. Milým prekvapením pre nás bolo, že miestny diakon bol Ukrajinec, čiže počas sv. omše sa miešala slovenčina s ukrajinčinou. Po nej nám pán farár vysvetlil symboly kostola i odlišnosti a krásu gréckokatolíckej liturgie. Po raňajkách sme sa pustili do konverzácie v cudzích jazykoch. Slováci sa pocvičili v ukrajinčine a Ukrajinci v slovenčine. Po tomto prvom jazykovom okienku nás čakal túžobný výlet do Tatier na Štrbské pleso, kde nechýbali ďalšie hry, plánovanie tábora, spoznávanie ukrajinčiny, ale hlavne radosť z krásnej prírody. Pri jazykových hrách samozrejme nechýbala tvorivosť. Napríklad stanovisko sa po ukrajinsky povie tak, ako jeden strom pri potoku v jednej záhrade, z ktorého kvetov robí babka super sirup! (baza:).Takže nasmiali sme sa neúrekom, vďaka čomu sme utvorili sympatické medzinárodné spoločenstvo. V nedeľu na nás čakala ešte sv. omša, tento raz rímskokatolícka, prerozdelenie posledných zodpovedností, povedanie užitočných rád (nezabudni na platný pas:) a samozrejme, ako bodka – dobrý obed.

Takže, tešíme sa na našu letnú spoločnú skúsenosť na Ukrajine! Držte nám palce!

Podporte nás

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram