Rumunsko v znamení skvelej partie

Barbora Šepeľová
8. augusta 2018

Mnoho ľudí tvrdí, že ak chceme pomáhať, nemusíme cestovať do zahraničia, ale nech začneme tu, doma, na Slovensku. No čo tak pomáhať Slovákom žijúcim v zahraničí? A práve za takými sme sa my, siedmi VIDESáci, rozhodli vycestovať. Nadšení pripraviť, uskutočniť nezabudnuteľný tábor a priblížiť im Matku Terezu. Naše cieľové mesto bol Aleșd v Rumunsku.

Naša misia začala 26.7.2018 (štvrtok), kedy sme sa dvoma autami vybrali cez horúce Maďarsko až do Rumunska. Horúčavu sme si spríjemňovali spevom. Už vtedy sme si pomaly uvedomovali, že sa v tomto aute zišla úžasná partia, ktorá bude držať v jednote. Veď v jednote je sila a u nás to platilo doslovne. Po dlhšej ceste sme nakoniec dorazili k  fare, kde nás už pán farár očakával a pozval na pizzeriu, ako to on nazýva. Po tejto vyrieknutej  vete sme si povedali, že to bude riadny kus vtipného a dobrého človeka. Poznávací deň sme ukončili spánkom. Keďže sme prišli už vo štvrtok, víkend sme trávili poznávaním Rumunska a dokončovaním tábora, ktorý mal začať v pondelok. Videli sme čarovné miesta a spoznali mnoho psích plemien. V nedeľu sme celý nasledujúci týždeň zverili Bohu, ktorý bol vedúci našej partie.

V pondelok o 10:00 sa to celé začalo. Deti, smiech, hry, tance, spev - takto vyzeral náš deň. Každý deň sa niesol v kvapke ako symbol Matky Terezy a deti mali možnosť vidieť a spoznať jej život v krátkych scénkach. Kvapka vody, rešpektu, služby, spoločenstva, vzťahov. Na týchto kvapkách sme budovali celý týždeň a stavali náš malý spoločný domček z dreva, kde sme pomaly, ale isto pripevňovali steny. Celý týždeň dotvárali a spríjemňovali atmosféru aj rumunskí animátori, ktorí nám ochotne prekladali a pomáhali. Bez nich by náš tábor nebol tak dobre zvládnutý. Tábor zvyčajne končil okolo 16:00 a unavené deti sme zaviezli domov. Deň sme ukončili jeho zhodnotením pričom sme budovali aj animátorskú partiu rôznymi aktivitami a činnosťami, či už opekačkou, prechádzkou alebo spoločnou modlitbou.

Týždeň zbehol ako voda. Skončili sme opálení podľa topánok a tričiek, ale spokojní. A myslím, že na záver môžem napísať za celú partiu - Rumunsko zanechalo v našom srdci veľkú stopu. Spoznali sme a stretli skvelých ľudí. Vybudovali sme nielen úžasný domček, ale aj súdržnú a super partiu. Myslím, že misie nie sú len o zanechaní niečoho dobrého v danej destinácii, ale hlavne aj o obohatení svojho vnútra. Nám sa podarilo tieto dva ciele spojiť a zjednotiť. LA REVEDERE!

Podporte našu činnosť

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram