Putujeme za tradíciami

Alenka Čierna
5. augusta 2021

V priebehu posledného júlového týždňa sme sa s deťmi presunuli v čase o 100 rokov dozadu, do dedinky Remeselné, aby sme putovali za našimi tradíciami a spoločne ich spoznávali.

Celý týždeň sme si rozdelili na 5 častí liturgického roka. V prvý deň sme začali adventom. Deti boli rozdelené do rodín, vymysleli si mená (Zlatníci, Knížkarovci, Farmári) a svoje rodinné erby. A ako to už cez advent občas chodí, začali sme nacvičovať aj koledy. Nechýbala ani veľká naháňačka, ktorá všetkých veľmi bavila. Keďže po advente prichádzajú Vianoce, druhý deň od rána po fare zneli vianočné piesne. Počas dňa sme si vyrobili veľké vianočné reťaze, ozdobili sme stromčeky, spievali sme tichú noc a  nechýbala ani štedrá večera, no a po nej sme sa vybrali koledovať pred lekáreň a pred obecný úrad v Sološnici. V stredu, v deň pôstu, sme sa vydali na púť. Putovali sme na neďaleký Plavecký hrad, pretože našu dedinu postihla potopa a my sme potrebovali pomoc od hradného pána Pálffyho. Stretli sme však len jeho brata a kata. S vodou sme sa nerozlúčili ani nasledujúci deň, na Veľkú Noc. Doobeda sme maľovali kraslice a vyrábali rôzne veľkonočné dekorácie a poobedie sme strávili vodnými hrami. Oblievačka, šibačka, kraslice... Nič nechýbalo. A keďže po Veľkej Noci nasleduje obdobie cez rok, v piatok, posledný deň nášho putovania za tradíciami, sme vystrojili veľkú svadbu našej obecnej kronikárke a richtárovi. Spoločne sme ich veľký deň oslávili. Na konci dňa prišiel čas rozlúčiť sa a poďakovať sa. A veru bolo za čo. Prežili sme spoločne krásny týždeň plný zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho s úsmevom spomínať.

Tento projekt bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram