Pravda o pravde

Martina Vrbanová
23. augusta 2013

1150 rokov po príchode solúnskych bratov doniesli dobrovoľníci do Chudlova Verím v Boha v ukrajinskom jazyku. V strede júla začala svoje misijné poslanie na Ukrajine druhá VIDESácka výprava.

Šesťdňový tábor bol zameraný na hlavné pravdy viery. Prostredníctvom náučných scénok, katechizácií či pri rozhovore s animátormi sa 72 detí učilo žiť ich v praxi.

Popri spoločných hrách, piesňach a tancoch sa budovalo detské farské spoločenstvo, ktoré ukázalo svoju otvorenosť a potenciál aj počas púte do Antaloviec, kde sa nachádzala zázračná ikona. Starší táborníci sa v susednej dedine zúčastnili služby Božej s biskupom. Po pohostení a spontánnych hrách sa tancom zjednotili s antalovským táborom. Slovensko – ukrajinské animátorky, ktoré ovládli tanečné výslnie, naučili domácich tanečný hit chudlovského tábora – Chocotale.

Vyvrcholením týždňa na novom mieste, v Mukačevskej oblasti, bol program pre rodičov prezentovaný na záverečnom koncerte.

Okrem duševných darov si každé dieťa odnieslo domov Verím v Boha vo vlastnom, ukrajinskom jazyku, ktoré kvôli dedinskému zvyku – liturgii v staroslovienčine – vôbec nepoznali.

Gréckokatolícky kňaz otec Vasiľ a jeho manželka Irka, s ktorými VIDES spolupracoval už v ich predošlom pôsobisku v Užhorode, pozvali dobrovoľníkov do svojej farnosti aj na budúci rok. Aj na ďalší a ďalší... kým z táborových detí nevyrastú čestní občania a dobrí kresťania, ktorí budú schopní to čo dostali dávať ďalej. Fotogaléria 

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram