Misijné dobrovoľníctvo VIDES oslávilo 10. narodeniny

Martina Vrbanová
15. októbra 2013

Vyše 150 mladých dobrovoľníkov v 7 krajinách sveta. Závratne sa šíriaca radosť, nádej a dobro. Písmenká, ktoré sú pre mnohých synonymom rodiny = VIDES, oslavujúci svoje prvé slovenské dvojciferné jubileum.

Na podnet mladých a sestier saleziánok vznikla 30. novembra 1978 v Taliansku medzinárodná misijná organizácia VIDES. Dnes pôsobí v 40 krajinách sveta a od 12. 10. 2003, ako súčasť združenia Laura, aj na Slovensku. Pri zakladaní nového diela vyzvala vtedajšia riaditeľka VIDESu Maria Grazia Caputo FMA naše sestry, aby nehľadeli na iných (krajiny, kde VIDES podľa potreby poskytuje zdravotnícku starostlivosť, humanitárnu pomoc, doučovania..), ale aby hľadali svoju vlastnú tvár.

Slovenský VIDES je zameraný predovšetkým na krátkodobé, letné misie, kde sa dobrovoľníci snažia prostredníctvom táborov priblížiť mladým a ukázať im, že život s Bohom je normálny a krásny. Na niektorých miestach sa mladí zapájajú aj do doučovania a pastorácie Rómov. Na dlhodobejších misiách sú činnosti dobrovoľníkov prispôsobené potrebám krajiny.

10. výročie založenia VIDESu si sestry a dobrovoľníci pripomenuli presne v deň D v Novej Dubnici. Na sobotnú oslavu, v rámci prvého tohtoročného stretnutia, prišli aj sestry saleziánky  a exvidesáci.

Zhromaždenie sa začalo ďakovnou svätou omšou. Celebrant Štefan Urban SDB, ktorý počas svojho pôsobenia na Ukrajine dlhoročne spolupracoval s VIDESom, dobrovoľníkov vyzval, aby veľa ďakovali: „Niekedy ani neviete, aké semienka ste počas, na pohľad krátkeho, leta v ľuďoch zasiali. Ja som vaše ovocie v Užhorode videl. Ovplyvnili ste život mladých a Boh vám to odplatí  spoznaním povolania a naplnením v ňom.“ 

Vznik a ťažké začiatky slovenského VIDESu prítomným priblížila bývalá delegátka Renáta Žurková FMA. Dobrovoľníci a hostia boli prostredníctvom prezentácie oboznámení s rastom a vývojom tohto saleziánskeho diela. Sestra Elen Caunerová sa s účastníkmi podelila o svoje skúsenosti a postrehy z ročnej misie v Albánsku a prihovorila sa mladým: „Za desať rokov sa tu vystriedalo mnoho ľudí, urobilo sa veľa práce, no musíme pamätať, že VIDES je o dobrovoľníkoch. Práve my mu dávame chuť, oheň a tvár.“ Na znak toho videsáci spoločne sfúkli 10 sviečok na narodeninovej torte. Prskavky, harmonika, spev, tanec a nálada, akú vedia vytvoriť len videsáci. Tak vyzerala výročná oslava, ktorá pokračovala športovo – hrovým popoludním a prezentáciou tohtoročných misijí.

VIDES v minulosti pôsobil na Ukrajine, v Rumunsku, Albánsku, Angole, Juhoafrickej republike, na Filipínach a na Slovensku (Luník IX, Plavecký Štvrtok, Orechov dvor, Boľkovce, Hriňová, Kokava nad Rimavicou a Sobotište). Fotogaléria

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram