Malá misia na Ukrajine

Veronika Maďarová
3. augusta 2022

Ono je to už raz tak. Keď človek otvorí svoje srdce, dostane omnoho viac. Príde na miesta, o ktorých by ani nesníval a zakúsi to, čo by mu inak ani nenapadlo. S našim dobrodružným tímom videsákov (Lucka, Mišo a Veronika na čele so sr. Monikou) sme sa vybrali na Malú misiu s Ukrajinskými deťmi z Gabčíkova. Cez Domku sme sa spojili so Saviom, nadšenými mladými animátormi, ktorí túžia dávať zo seba maximum pre tých, čo nemajú ani to základné. Tábor sme začínali 18. júla a niesli sme sa v téme Biblických vrchov. Ak si lámete hlavu nad tým, ako takýto denný tábor vyzerá, prezradím vám to : ) 

Naše Videsácke a Saviacké základne boli u sestier saleziánok na Kremnickej a u bratov saleziánov na Miletičke. Tam sme trávili spoločný animátorský čas, chystali sme program a snažili sme sa dobiť aspoň čo-to energie spánkom. Ráno sme sa delili na dve skupiny – na tých, ktorí išli po deti do Gabčíkova a na tých, ktorí zatiaľ chystali areál Gercenovej školy, pomôcky na program, a samozrejme, desiatu pre naše zlatinká. Naše ribjata mali pestrý program. Cez súťaživosť disciplín, nebezpečenstvo vodných hier, zážitky mesta, maľovanie s africkými umelcami či zvuk neutíchajúcej hudby a rytmického tanca toho bolo viac než dosť. Koncom týždňa sme plakali my, plakali ony. Cieľom bolo len zanechať stopu v ich srdciach, darovať čas, darovať seba samých a trošku prispieť k šíreniu dobra a lásky. Ak sa tak stalo čo i len u jedného, vďaka Pánovi!

Pre mňa to bola úplne nová skúsenosť. Jednak jazyk, iná kultúra, iná národnosť. Snaha bola. Aj chcenie, no nie vždy sa to prenieslo do praxe tak, ako by som si to predstavovala. Išla som slúžiť, no viac ako svoje talenty mi pred očami svietila len moja neschopnosť. Učilo ma to pokore a hľadaniu spôsobov, ktorými môžem slúžiť. Spolu sme tvorili tak pestrofarebnú paletu animátorov, kde mal každý svoje jedinečné a významné miesto. Tak ako jeden vymýšľal program a iný chlebíky natieral alebo do megafónu sa deťom prihováral, nebolo práce, ktorá by bola nepotrebná či neoceniteľná. A niekedy proste stačí byť. Ísť s otvoreným srdcom a kráčať tam, kam nás povedie Pán.

Foto dukumentáciu nájdete v našej galérii, ale aj tu:

Tento projekt bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram