Láska, ktorá predchádza hriech

Alžbeta Benianová
20. februára 2015

Mladí, spoločenstvo, odkaz don Bosca, vízia, oratórium – to všetko v sebe ukrýva aj bratislavská Mamateyka (pre tých, ktorí by náhodou nevedeli, tak sa jedná o saleziánske stredisko, nachádzajúce sa v najväčšej bratislavskej mestskej časti, v Petržalke). A práve sem viedli cesty mladých videsákov z mnohých kútov Slovenska v dňoch 13.- 15.2 2015.

Tentokrát sa nás  zišlo naozaj dosť, cca do 30 nadšených a radostných ľudí. Stretli  sme sa  nielen už „ostrieľaní“ dobrovoľníci, ale aj mnohé nové tváre, ktoré pôjdu v lete na misijné dobrodružstvo po 1. krát. Takže sme mali celý víkend na to, aby sme sa vzájomne aspoň trochu lepšie spoznali a spoločne vytvorili skvelú partiu.

Keďže tento víkend bol zameraný viac na spoznanie saleziánskej spirituality a saleziánsky štýl práce s mladými, tak je samozrejmé, že sme čerpali inšpiráciu zo života don Bosca. V menších skupinkách sme sa bavili o tom ako vieme prepojiť život a príklad don Bosca s našim životom a poslaním, o tom ako vieme aj dnes realizovať jeho víziu.

Výchova mladých nie je ľahká úloha, v prvom rade je nutné sa k mladým priblížiť, niečím ich osloviť, postaviť sa na ich úroveň – toto všetko don Bosco vedel, keďže bol veľký inovátor a vždy bol o pár krokov vpred. On si pri výchove zvolil náročnejší spôsob, ten ktorý je založený na priateľstve, dôvere, otvorenosti, s jasnými pravidlami, ktoré však boli kladené s láskou. Bol ten, ktorý vzbudzoval  v mladých túžbu ísť hlbšie, a to je aj našou úlohou, máme iným komunikovať veľké veci, niečo silné, čo ich prinúti sa zamyslieť a zistiť viac.

My tento spôsob dnes poznáme pod názvom preventívny systém (PS). O ňom mal pripravenú interaktívnu prednášku salezián don Martin Josko, ktorý  na jeho priblíženie použil príbeh malého generála Miška Magoneho, ktorý sa s don Boscom stretol osobne a zažil PS na vlastnej koži. A čo teda Miško zažil? – z prednášky citujem vetu, ktorá ma oslovila: „Byť preventívny“ znamená dať pocítiť druhým lásku, ktorá je zadarmo; je to láska, ktorá prichádza o krok skôr ako hriech a zlo“ – to je podstata PS.

Jedným z dôležitých bodov programu bolo aj rozlišovanie a počúvanie Ducha Svätého v našom vnútri, aby sme vedeli ku komu nás v lete Boh posiela, komu máme zaniesť kúsok seba.
Pôjdem na Ukrajinu, do Albánska, do Rumunska alebo zostanem v rodnej vlasti a vyberiem si Boľkovce, Luník IX alebo Orechov dvor???
Odpovede na tieto otázky sme hľadali počas adorácie.

Okrem takýchto vážnych chvíľ sme samozrejme zažili aj chvíle plné radosti, smiechu, pohody – či už pri hraní spoločenských hier, pri prechádzke do okolia alebo lezenia po horolezeckej stene. Sobotňajší večer sme zavŕšili v štýle Retro párty, kde samozrejme všetci prišli nahodení v úžasných a štýlových retro- kostýmčekoch, ktoré sme vyhrabali zo skríň našich rodičov. Nechýbala ani dobová hudba a taktiež sprievodný program, ktorý si pre nás nachystali naše šikovné a šarmantné moderátorky Betka a Kika.

V nedeľu prišiel ako obyčajne nejaký špeciálny hosť- tentokrát to bola Mária, ktorá bola s Videsom na misii pred pár rokmi, konkrétne raz na Ukrajine, raz v rómskej osade v  Plaveckom Štvrtku, takže nám porozprávala o jej skúsenosti, pocitoch a zážitkoch, o tom že z toho, čo tam zažila, žila/žije až doteraz, že jej to dalo viac než si na začiatku myslela, a že túto skúsenosť neľutuje.

Po tomto všetkom nasledovalo už len balenie, upratovanie a lúčenie. To, s čím sme sa lúčili neradi bola partia skvelých ľudí, ktorá sa tam zišla; avšak veľmi radi sme sa rozlúčili s tmavými podzemnými priestormi, v ktorých panovala riadna zima a boli sme v nich ubytovaní, čo nám prinieslo už takú malú príchuť misijnej skúsenosti. Samozrejme nás to neodradilo od toho, aby sme si tento víkend užili naplno a s pocitom dobre využitého času.

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram