František z Assisi v Kuchyni

Daniel Martinek
31. augusta 2021

Prímestský tábor s témou sv. František z Assisi sa konal koncom júla od 26.7 - 30.7.2021 v dedine zvanej Kuchyňa, pre cca 35 lokálnych detí. Obecné zoskupenie mamičiek, ktoré sa naplno angažujú v kultúrnom živote obce, vnímali potrebu zrealizovať letný tábor pre deti. Na pomoc si pozvali nás, dobrovoľníkov z VIDES-u.

Náš skromný tím dorazil už v predstihu a to v sobotu. Mamičky, ktoré sú zodpovedné za našu návštevu v tejto dedine nás okamžite bohato privítali. Po spoločnom zvítaní a aj zvítaní s lokálnymi dobrovoľníkmi sme sa pustili do rekapitulácie nášho tábora. V nedeľu náš tím, ešte rozšírili dvaja dobrovoľníci z bratislavského UPeCe. Nechýbali ani výdatné chody, no a deň D bol už za rohom. Hneď za rána sa deti zhlukovali v okolí školy, kde prebiehal celý tábor. Po nabratí energie z raňajok, a predstavení témy celého týždňa sa deti rozbehli k svojim animátorom do skupín. V nich sa navzájom spoznávali, vytvárali názvy svojich skupín ako aj kreatívne pokriky. Poobedný program bol venovaný príprave zbroje a plesových výzdob, ktoré mali odzrkadľovať skorý život svätca. Hneď na ďalší deň v scénke bolo znázornené ako ho uniesli do väzenia. Šokujúce zistenie, detí primälo k rozhodnutiu nájsť ho. Nebolo to však jednoduché. Po úspešnom vyslobodení sv. Františka nastalo jeho obrátenie, a začal žiť podľa evanjelia. Aj deti si pripravili dychberúce divadelné znázornenie istých podobenstiev. Streda bola dňom priateľstva, naplnená plnením aktivít v náhodných menších skupinách kde mohli spoznať aj ostatných. Nechýbali aj vodné hry, či tvorivé dielne kde si deti vyrábali darčeky pre svojich priateľov. Štvrtok bol dňom putovania do Ríma, za pápežom a jeho požehnanie pre Františka. O poobedný program sa postarali mamičky z červeného kríža. Deťom prezentovali a demonštrovali obväzovanie rán a zlomenín a čo robiť v situáciách životu nebezpečných. V piatok deti spoločne pomohli sv. Františkovi postaviť zrúcaný kostol. Zároveň získali a poskladali posledné kúsky san Damianského krížu, ktorý skladali celý týždeň. Ako zvykom sa v tejto dedine na táboroch zvykne vystrojiť svadba. Tá nechýbala ani tento týždeň. Nevesta aj ženích pochádzali zo zelenej skupiny, a povedali si svoje áno pred celým táborom. Nasledoval spoločný tanec, fotenie, modlitba, poďakovanie, jedenie, oblievanie, váženie, hodnotenie a lúčenie. 

Spoločne sme zažili požehnaný týždeň plný zážitkov, rozšírili svoje kontakty o nové priateľstvá a posunuli ručičku na váhe vyššie. Veríme, že ak Pán Boh dá o rok sa vidíme opäť v Kuchyni. 

Tento projekt bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram