Dva týždne na Ukrajine

Mária Blišťanová, Katarína Miklošová
9. augusta 2015

26.9. sme sa všetci, niektorí viac, iní menej skúsení animátori, stretli v Michalovciach, skadiaľ sme vyrážali na cestu plní očakávaní. O tom, že sme vstúpili do úplne iného sveta sme sa presvedčili v Užhorode, hneď pri nástupe do vlaku. Spoznávali sme novú kultúru a stretli sa s priateľskými ľuďmi.

Vo Fastove nás čakal usmievavý a obetavý Otec Oleh, ktorý nás odviezol do Verbivky.  Za týždeň, ktorý sme prežili v tejto malebnej dedinke sme si vyskúšali pravé misijné podmienky - akúkoľvek hygienu sme uskutočňovali  v lavóre pred domom, WC, na ktoré sme dlho zberali odvahu a verejné osvetlenie - neuveriteľne nádherný mesiac. No práve to dodávalo tomuto týždňu to pravé čaro. Veď čo padne lepšie, ako  večerné skupinové umývanie zubov na ulici, spojené s rôznymi pokusmi o napodobnenie veľryby?

Celý pobyt prebiehal v pokojnom a pohodovom štýle. S deťmi sme sa celý týždeň hrali rôzne hry, chodievali sme spolu na služby a katechizácie, tancovali sme obľúbené bansy, vyrábali sme si rôzne maličkosti, prosto užívali sme si a obohacovali sme sa navzájom. Každý deň sme ukončili  pustením iskorky a spoločným ružencom. V piatok  sme vykopali očakávaný poklad, urobili si posledné fotky, rozlúčili sme sa, poďakovali sa a vydali na cestu.

V Lapšyne nás privítala pani Toňa s otcom Vasiľom a ich rodinkou. Celý týždeň sa o nás ukážkovo starali. V tábore všetko prebiehalo tradičným spôsobom, až na dvojitý program, ktorý sme museli urobiť kvôli neočakávanému väčšiemu počtu menších detí. Bolo to náročné, ale veľmi úsmevné a milé. Večer sme sa stretávali s nádejnými animátormi.

Hrali sme spolu volejbal, uno, alebo obľúbený holandský futbal. Aj tento týždeň ubehol ako voda. Po rozlúčke šli niektorí domov, iní sa pobrali na svojej ceste ďalej, avšak všetci obohatení o nové zážitky, skúsenosti a v neposlednom rade o priateľov.

Fotogaléria VerbivkaFotogaléria Lapšyn     Pridajte sa k nám     Podporte našu činnosť

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram