Bolo to tu zas!

Dominica Hascakova
3. decembra 2018

Videsáci sa opäť po mesiaci zišli, tento raz v priereze histórie.

Videsáci sa opäť po mesiaci zišli, tento raz v priereze histórie.

23.11. v piatok sa začala 2. príprava misijných dobrovoľníkov. Stretnutie sa konalo v malebnej dedinke Liptovská Štiavnica v domčeku Carmagnola.

S príchodom účastníkov sa dostavil aj nával radosti a nedočkavosti opäť vidieť ľudí, ktorí sa tam navzájom našli v súvislosti spoločného cieľa a poslania. Sestra Elen, vedúca programu dobrovoľníkov VIDES sa postarala o celovíkendový program, ktorý začal aktivitami a zaujímavou formou vlastného seba odzrkadľovania.

V snahe oboznámiť účastníkov s konfliktami, základnými všeobecnými dilemami (s nezvyčajnou otázkou-ísť na rande či radšej zájsť na kresťanskú zoznamku?) s ktorými sa môžu stretnúť a tým ako ich riešiť, bola sobota sústredená na rôzne aktivity, prednášky a testy empatického vnímania okolia. Sobotňajší večer bol spečatený katarínskou zábavou založenou na rytme šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov v kostímoch z rôznych historických období. ,,Tento víkend hodnotím veľmi prospešne, keďže sme sa dokázali zabaviť na katarínskej "diskotéke" a taktiež niečo naučiť..´´ Reaguje na stretnutie vždy usmievavá Majka Feledíková.

VIDES sa snaží mladých ľudí najmä duchovne obohatiť v podobe ranných a večerných modlitieb a adorácií pri atmosfére sviečok v tichu kostola. Kedy je pre účastníkov čas uvedomiť si aj opodstatnenie ich cieľov v súvislosti misie a pomoci deťom, ktoré to potrebujú. ,,Oceňujem otvorenosť každého jedného z nich, úprimné hľadanie, kritické myslenie a odhodlanie žiť v tejto dobe. Misia im prinesie veľa situácií, kde sa budú musieť konfrontovať s novými, prekvapujúcimi a možno aj ťažkými situáciami. Fandím im, aby ich zvládli.´´ Hodnotí dobrovoľníkov Elen, vedúca VIDESu.

V priebehu všetkých stretnutí sa učia jednu z najpodstatnejších vecí, a to sa stať jedným kolektívom, poznať jeden druhého, dokázať si veriť a o to viac si pomôcť.

Tento projekt bol podporený z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Ďalšie články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram